Начинът, по който се строят сградите, се е променил драстично през последните 30 години. Поради това производителите на паста за фугиране и лепило за плочки трябваше да се адаптират и да създадат „по-гъвкави“ продукти, подходящи за всички възможно сценарии. Времето и средствата, които влагате в избора на подходящи плочки, може да се изгубят безвъзвратно само с избора на нещо толкова дребно като лепило.
Ако за пръв път се занимавате с лепене на плочки, големият избор на пазара може да Ви обърка. Ето няколко основни въпроса, които трябва да си зададете, преди да се захванете за работа.
- Къде ще се използва лепилото за плочки?
– Вътрешни стени – за тази цел се използва готово лепило под формата на паста или прахообразно лепило на циментова основа, в зависимост от вида на плочката.
– Вътрешни подове – прахообразни лепила;
– Външни стени, огради, алеи и стълби – те изискват отделна консултация. В някои случаи лепилото е достатъчно, в други трябва да прибегнете до цимент или бетон.
- Каква е разликата между готово лепило и прахообразно лепило?
На кратко, разликата е във времето за изсъхване. Готовата смес е по-лесна за използване, но тя върви с някои ограничения. Тя не е подходяща за порцеланови плочки, големи плочки или помещения с висока влажност. Нивото на влага в самата готова смес е по-голямо, отколкото в прахообразното лепило, което води до удължаване на времето за изсушаване и количеството необходим въздух за изпаряване. Причината да не се ползват порцеланови плочки е, че тяхната повърхност не е пореста, което пречи на изпаряването на водата. Така в средата лепилото ще остане мокро и плочката ще падне. Същото важи за плочки с голям формат.
Прахообразните лепила, в сравнение с готовите смеси, са по-скъпи. Те са подходящи за хидроизолация, за големи плочки, за лепене върху външна стена, отличават се с по-голяма гъвкавост, дълготрайност и стабилност.
- Каква плочка лепим?
– керамика (стандартна или мозайка) – готово лепило; ползва се само за интериор;
– керамика (големи плочки) – прахообразно лепило;
– порцеланови плочки – прахообразно лепило с добавки за якост;
– естествен камък – гъвкав, бързосъхнещ материал;
– агломериран камък (мрамор и цимент) – две части прахообразно лепило и една част готово лепило.
- Каква е основата, върху която ще лепите?
– Гипсокартон и производни – могат да се ползват както готова смес, така и прахообразни лепила
– Дърво – минималната дебелина трябва да 15 мм, а лепилото – пластично и прахообразно.
– Бетон или цимент – прахообразно лепило, а за подово отопление – пластично.